Çanakkale Şehitleri(Resimler)

2006-10-02 16:39:00


Çanakkale Şehitler Abidesi

Çanakkale Şehitler Abidesi

Çanakkale Savaşları'nda vatan için çarpışarak hayatlarını kaybeden 253.000 şehidimizin anısına Morto Köyü önündeki Hisarlıktepe'nin üzerine yaptırılmıştır. Temeli 19 Nisan 1954 tarihinde atılmış ve 21 Ağustos 1960 tarihinde ziyarete açılmıştır. Yüksekliği 4170 cm'dir. Çanakkale şehitleri anısına yapılan anıtın altında Savaş Eserleri Müzesi bulunmaktadır. Abidenin girişinde sol tarafta ise TC Kültür Bakanlığı'nca 1992 yılında yaptırılan Çanakkale Şehitliği'nde vatanı savunmak için yurdumuzun her köşesinden gelip Çanakkale'de canlarını veren aziz şehitlerimiz huzur içinde dinlenmektedir.


Havuzlar Şehitliği

Havuzlar Şehitliği

Kerevizdere savaşlarında yaralanıp burada vefat eden iki subay ve sekiz er anısına 1961 yılında dikilmiştir.


Yahya Çavuş Anıtı

Yahya Çavuş Anıtı

Seddülbahir Köyü'nün karşısında Ertuğrul Koyu'na hakim tepecik üzerinde yer alır. Anıt, 25 Nisan 1915 günü çıkartma yapan İngiliz kuvvetlerine kahramanca karşı koyan ve büyük kayıplar verdiren Yahya Çavuş ve takımı adına TC Kültür Bakanlığı'nca 1993 yılında yaptırılmıştır.


Lone Pine Anıt ve Mezarlığı

Lone Pine Anıt ve Mezarlığı

Çanakkale Savaşları'nda hayatlarını kaybeden 4228 Avustralya ve 708 Yeni Zelanda askerinin anısına Kanlısırt'a yaptırılmıştır. Anıt ve mezarlığın bulunduğu yer Avustralyalıların hedeflerinden birisiydi ve 25 Nisan 1915'te Anzak Koyu'na çıkartma yapıldığı gün alındı ve sonra kaybedildi. 6 Ağustos günü Türk siperleri 1. Avustralya Tugayı tarafından bombalandı ve ele geçirildi. Savaş 5 gün 5 gece sürdü. Her yıl 24-25 Nisan'da Avustralya'dan gelen konuklar burada özel törenler yapmaktadır.


Nuri Yamut Anıtı

Nuri Yamut Anıtı

26 Haziran - 12 Temmuz 1915 tarihleri arasında yapılan Sığındere savaşlarında şehit düşen 10.000 kahramanımız adına yaptırılmıştır. Alçıtepe Köyü'nün 2,5 km batısındadır.


Helles Anıtı

Helles Anıtı

Çanakkale Savaşları sırasında hayatlarını kaybeden İngiliz, Avustralyalı ve Hintli kuvvetlerden oluşan toplam 20.761 askerin anısına dikilmiştir. 29. Kraliyet Deniz Tümeni'nin karaya çıktığı yerin yakınındaki tepenin üzerinde yükselir. Sütunun denize bakan yüzüne Boğaz Savaşlarına katılan gemilerin, bu sütunun karşısındaki avlu duvarlarının üzerine diğer savaş gemilerinin isimleri kazılmıştır. Helles, Anzak ve Suvla isimleri sütunun diğer yüzlerine yazılmıştır.


İlk Şehitler Anıtı

İlk Şehitler Anıtı

Seddülbahir Köyü'nde yer almaktadır. Çanakkale Savaşları'nda canlarını veren ilk askerlerimiz olan beşi subay, seksen biri er olmak üzere toplam seksen altı şehidimiz anısına 1986 yılında dikilmiştir. Cephanelik Şehitliği olarak da bilinmektedir.


Fransız Anıt ve Mezarlığı

Fransız Anıt ve Mezarlığı

Morto Koyu'na bakan bir yamaç üzerine kurulan anıt, Çanakkale Savaşları'nda hayatlarını kaybeden 14.382 Fransız askerinin anısına yapılmıştır. Mezarlıkta kimlikleri bilinen her asker için ayrı bir taş dikilidir. Kimlikleri tespit edilemeyenler ise anıt çevresindeki dört toplama bölmesine ve anıt girişindeki toplama bölmesine onulmuştur.


57. Piyade Alayı Şehitliği

57. Piyade Alayı Şehitliği

Çanakkale Savaşları sırasında kahramanlıkları destanlaşan ve tümü şehit olan 57. Piyade Alayı şehitleri anısına TC Kültür Bakanlığı'nca 1994 yılında yapılmıştır.


Kilitbahir Kalesi

Kilitbahir Kalesi

1462-1463 yılları arasında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Kilitbahir Kalesi hem Boğaz'a yakın hakimiyeti sağlamak hem de İstanbul'a giden tek suyolunu kontrol altına almak amacıyla inşa edilmiştir. Hem iç kalesi hem de estetiğiyle benzersizdir. Sonradan yapılan Sarı Kule ise, bugün Çanakkale Savaşı Müzesi olarak hizmet vermektedir. Müttefik donanmasının yenilgiye uğradığı 18 Mart 1915 günü Türk merkez defansının ortasında kalan kale son derece sağlam yapısı sayesinde gemi toplarından etkilenmemiştir.


Kabatepe Tanıtma Merkezi

Kabatepe Tanıtma Merkezi

Çanakkale Savaşları sonrası savaş sahasında bulunan çeşitli silah, mermi, giysi vb. malzemelerle Çanakkale Savaşları'nın çeşitli sahnelerini gösteren fotoğrafların sergilendiği bir müzedir.


Conkbayırı Anıt ve Mezarlığı

Conkbayırı Anıt ve Mezarlığı

Conkbayırı'nda hayatlarını kay-beden 952 Yeni Zelandalı askerin anısına yapılmıştır. Conkbayırı, Çanakkale Savaşları'nda en önemli hedeflerden birisiydi.

25 Nisan çıkartmasının ardından Conkbayırı'na doğru tırmanışa geçen askerler, Komutan Mustafa Kemal Atatürk'ün taktik başarısı sayesinde durmak zorunda kalmıştır. Atatürk, tarih kitaplarına geçen "Size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum" emrini Conkbayırı'nda vermiştir. 1994 yılında TC Kültür Bakanlığı'nca Yeni Zelanda Anıtı'nın tam karşısında bulunan ve Atatürk'ün saatinin parçalandığı yere bir Atatürk Anıtı yaptırılmıştır.


Mehmet Çavuş Anıtı

Mehmet Çavuş Anıtı

Bu anıt, düşmanın hiçbir zaman ele geçiremediği ve bu nedenle "Cesarettepe" olarak anılan tepede bulunmaktadır. Silahı kırıldığı için düşmana taşla ve yumrukla hücum eden Mehmet Çavuş'un anısına Mehmet Çavuş Anıtı olarak adlandırılmıştır.


Çamyayla Atatürk Evi

Çamyayla Atatürk Evi

Çanakkale Savaşları sırasında Mustafa Kemal'in 19. Tümen Karargâhı olarak kullandığı ve bir odasında ikamet ettiği ev, 1973 yılında müze haline getirilmiştir. Müzede Atatürk'ün şahsi eşyaları, sivil ve askeri kıyafetleriyle fotoğrafları sergilenmektedir.


Beach Mezarlığı

Beach Mezarlığı

Mezarlık Küçük Arıburnu (Hell Spit) üzerinde yer alır. Mezarlık aynı zamanda Anzak Koyu'nun başlangıcı olan noktada yer alır. Muharebeler sürerken yapılan ve bugünkü görünümünü 1919 yılında alan mezarlıkta 285 Avustralyalı, 50 İngiliz, 21 Yeni Zelandalı, 3 Seylanlı asker yatmaktadır. Mezarı burada bulunan ünlüler arasında, savaş sırasında ve özellikle öldükten sonra efsane haline gelen John Simson Kirkpatrick de vardır. "Eşekli Adam" olarak bilinen ve muharebelerin başından itibaren tehlikeyi hiçe sayarak eşeğiyle geriye yaralı taşımış ve yine yaralı taşırken vurulmuştur. Kirkpatrick, bugün Avustralyalıların milli kahramanları arasındadır.

2482
0
0
Yorum Yaz